Бік Олеся Ярославівна

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Перейти до: навігація, пошук
Бік Олеся Ярославівна
старший викладач
Дата народження 16 лютого 1973 року
Галузь наукових інтересів медіація у різних галузях і сферах; конфліктологія; методи ефективної комунікації; девіантологія; посттравматичні стресові розлади; насильство у сім'ях
Поточне місце роботи Національний університет «Львівська політехніка», Інститут гуманітарних та соціальних наук, Кафедра соціології та соціальної роботи

Бік Олеся Ярославівна - старший викладач кафедри соціології та соціальної роботи Інституту гуманітарних та соціальних наук, Національного університету «Львівська політехніка».

Загальна інформація

У 1997 році закінчила Національний університет імені Івана Франка, факультет журналістики, спеціальність «журналістика».
Друга вища освіта – психологія. 1996-1997 рр. Післядипломна освіта, Львівський обласний центр профорієнтаційної підготовки Державної Служби Зайнятості.
Впродовж 2002-2005 рр. навчалась в аспірантурі Національного університеті “Львівська політехніка”, напрям - психологія.
З 2003 р. сертифікований медіатор за канадсько – українською програмою “Посередництво – форма конструктивного спілкування та вирішення конфліктів з позиції непротистояння” (2003 р. Навчальний курс Канадсько – Українського проекту “Реформування соціальних служб”, реалізованого кафедрою соціології на соціальної роботи НУЛП), сертифікований медіатор з пенітенціарної медіації Ерфуртського Університету прикладних наук (м. Ерфурт, Німеччина) (2005 р.), медіатор процедур примирення у кримінальному провадженні згідно з Рекомендацією Генпрокуратури від 01.08.2008 № 09/1-233вих-08-236окв «Щодо використання процедур примирення у кримінальному провадженні та розширення альтернативи кримінальному переслідуванню», сертифікований медіатор «Медіація при розлученні” (2009 р.); сертифікований медіатор з медіації в групах Universität Hamburg School of Education, Psychology and Human Movement (2013 р.) та ін. У 2013 р. пройшла поглиблений курс додаткового навчання з посередництва “Advancing and consolidation of the higher education in intercultural multi-party mediation for conflicts in community and organization” – Universität Hamburg School of Education, Psychology and Human Movement.


Сфера наукових інтересів:

Індивідуальна тема наукового пошуку "Дослідження особливостей впливу патогенно-вербальної інформації у друкованих ЗМІ на свідомість читача"; «Феномен щирості як елемент відновного правосуддя у ресоціалізаційній роботі із неповнолітніми засудженими»; медіація у різних галузях і сферах; конфліктологія; методи ефективної комунікації; девіантологія; посттравматичні стресові розлади; насильство у сім'ях.


Громадська діяльність

Почесний Член Національної асоціації медіаторів України (протокол засідання Правління № 15 від 15.11.17).
Президент Благодійного фонду «Простір без конфлікту» з 2006 р.
Голова громадської організації «Львівська міська Асоціація посередників у справах родини» з 2003 р.
Є автором і координатором проектів У НУ ЛП:

 • «Перспективи впровадження дистанційного навчання для неповнолітніх, що перебувають у місцях відбуття покарання» за участю представників Національного університету «Львівська політехніка», Самбірської колонії, представників департаменту виконання покарань, центрів соціальних служб для сім’ї дітей та молоді, обласного відділу освіти (2008р.);
 • «Створення ветеранських служб у вищих закладах освіти».
 • Розробник та ведуча лекційно-лабораторних занять в рамках підготовки практикуючих медіаторів (через проведення курсів підвищення кваліфікації Інститутом післядипломної освіти НУ ПЛ з дисципліни “Медіація і вирішення конфліктів”) для соціальних працівників, психологів та юристів Молдови (2011-2012 рр.)

Автор і координатор міжнародних проектів: «Поширення ідей відновного правосуддя у системі правоохоронних органів і пенітенціарних закладів», координованого ІСАР «Єднання» за фінансової підтримки ОБСЄ (координатор); «Розвиток в Україні мережі Центрів відновного правосуддя в громадах», координованого Українським центром порозуміння за фінансової підтримки Європейського Союзу (координатор);
Допомога у лікуванні психологічних та психосоматичних захворювань через проведення процесів медіації та навчання прийомам ефективного спілкування: “Зцілімося миром” за фінансової підтримки Благодійного фонду Salus та Dreyfus Health Foundation (координатор) та ін.
Координатор 8 студентських соціальних проектів, що отримали фінансову підтримку у різноманітних міжнародних донорських організаціях.


Нагороди

27.09.2007. Нагороджена Грамотою Міністерства освіти і науки України як науковий керівник переможця Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних і гуманітарних наук 2006/2007 н.р. з напряму соціологічні науки. Нак. № 837 від 27.09.2007р.;
08.2008. Нагороджена Грамотою за активну співпрацю з органами Державної кримінально-виконавчої служби України у Львівській області, участь у процесі виправлення і реінтеграції засуджених в суспільстві, проведення виховної та просвітницької роботи;
22.02.2009. Нагороджена Подякою Управління Державного Департаменту України з питань виконання покарань у Львівській області за плідну співпрацю, активну участь у вихованні та процесі ресоціалізації засуджених органів та установ Державної кримінально виконавчої служби у Львівській області.


Підвищення кваліфікації

міжнародні стажування:
Вересень 2009 р пройшла 4-тижневе стажування в Університеті Маунт Сент Меріз (штат Меріленд, США), Центрах медіації штату Меріленд: «Послуги медіації міста Аннаполіс» (м. Аннаполіс, США) та Центрі медіації та розв’язання конфліктів в громаді округу Фредерік (м. Фредерік, США) та судах штату Меріленд (США)
Терміном з 23 квітня до 05 травня 2018 року стажувалася у Коледжі Фредерік Ком’юнеті (Frederik Community College), Меріленд, США, загальною тривалістю 52 години, сертифікована програмою «З чобіт до бізнесу» Департаменту у справах ветеранів США;
Терміном з 25 квітня до 03 травня 2019 року пройшла мультиорганізаційну майстерню (наукове стжування) у Коледжі Фредерік Ком’юнеті (Frederik Community College), Меріленд, США, в Оушен коледж (Ocean College) в Нью Джерсі та Інституті Технологій Нью Джерсі (New Jersey Institute of Technology), за підтримки департаменту у справах ветеранів США де проходила навчання з діагностування фізичного та ментального здоров’я військовослужбовців, які повертаються з театрів військових дій загальною тривалістю 45 контактних годин. Отримано 15 навчальних кредитів за участь.
Пройшла підвищення кваліфікації в Університеті менеджменту м. Варна, Болгарія (Сертифікат про завершення), успішно пройшовши навчання на тему «Сучасні методи та технології навчання в вищих навчальних закладах ЄС / modern methods and technologies of education in EU higher educational institutions» в рамках Європейського Навчального Тижня 2018 (1-12 червня 2018р.).
У період з листопада 2008 року до січня 2011 взяла участь у науково-практичних семінарах з питань супроводу осіб з особливими потребами, а також створенні та реалізації річної практичної навчальної програми «Медико-психологічний та соціальний супровід осіб з особливими потребами» (базований на холістичній, біопсихосоціальній моделі здоров'я) обсягом 560 годин (260 аудиторних годин, 300 годин практики) за пріоритетними професійної діяльності у соціальній сфері: взаємодія та взаємовплив особи, яка супроводжує, та особи, яку супроводжують; робота в команді; особиста відповідальність: участь у процесі гуманізації у суспільстві (Сертифікат, виданий спільно УКУ, Інститутом екуменічних студій, Міжнародною федерацією «Лярш»).


Вибрані публікації

У науковому доробку понад 50 праць, з них 3 монографії (у співавторстві), 1 підручник (у співавтрстві), 7 навчальних посібників (у співавторстві)

 1. Бік О. Я. Основні засади навчання базовим навичкам медіатора: навчальний посібник / О. Я. Бік, Гусєв Андрій, Білик Тетяна, Ейдеміллєр Вікторія, Єрьоменко Галина, Каневська Владислава, Коваль Роман, Крестовська Наталя, Мотилюк Марія, Наровська Катерина, Петрова Світлана, Проценко Діана, Романадзе Луїза, Таран Ірина, Терещенко Інна, Тютюн Ольга. – Київ: Видавець В. Захаренко, 2019. – 32 c.
 2. Бік О. Я. Формування професійної компетентності сучасного фахівця в умовах євроінтеграції: збірник наукових праць: колективна монографія / О. Я. Бік, Н. М. Гайдук, М. С. Гасяк, С. Г. Ставкова, Флагерті Морін. – Черкаси: Фіктивне видавництво в Україні, 2018. – 396 c.
 3. Банах В. М. Програми дисциплін та тестові завдання для вступників на навчання за освітньою програмою підготовки магістрів: навчальний посібник / В. М. Банах, О. Я. Бік, Д. Я. Білавич, Т. М. Білущак, Г. З. Герасим, О. П. Гілета, О. Н. Горбач, І. В. Городняк, О. Б. Демків, Р. Б. Демчишак, Л. О. Дорош, Н. О. Думанський, Л. Є. Клос, М. В. Комова, О. В. Кукарцев, О. Я. Кухтяк, Я. Б. Лисейко, С. О. Лісіна, О. В. Марковець, Р. Е. Пасічник, В. В. Проскура, В. Є. Савка, Р. О. Савчинський, Ю. О. Сєров, О. О. Сметаніна, С. Г. Ставкова, І. М. Стасюк, О. Ю. Тимовчак-Максимець, Я. Б. Турчин, Н. А. Уманець, М. В. Школяр, У. Б. Ярка, І. І. Яцишин. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2018. – 316 c.
 4. Політологія: сучасні терміни і поняття. Короткий навчальний словник-довідник для студентів ВНЗ І-ІV рівнів акредитації. - 3-тє видання, виправлене і доповнене / укладач В.М. Піча, наук.редакція Л.Д. Климанської, Я.Б. Турчин, Н.М. Хоми: навчальний посібник / М. В. Школяр, В. М. Піча, Л. Д. Климанська, С. К. Андрейчук, В. Є. Савка, І. І. Яцишин, У. В. Яцишин, О. Я. Бік, Н. М. Гайдук, Г. З. Герасим, О. П. Гілета, Б. Б. Гурій, К. С. Дудок, Л. Є. Клос, В. І. Когут, Р. О. Савчинський, В. В. Проскура, О. О. Сметаніна, С. Г. Ставкова, Н. А. Уманець, Т. М. Климус, Н. Й. Черниш. – Львів: Новий Світ-2000, 2014. – 516 c.
 5. Все про соціальну роботу. Навчальний енциклопедичний словник-довідник / За науковою ред. д.с.н., проф. В.М. Пічі. вид. 4-е, виправлене, перероблене та доповнене.: навчальний посібник / М. В. Школяр, В. М. Піча, Л. Є. Клос, Л. Д. Климанська, Р. О. Савчинський, Н. М. Гайдук, В. В. Проскура, К. С. Дудок, О. П. Гілета, Г. З. Герасим, О. Я. Бік, С. К. Андрейчук, І. І. Яцишин, Ж. М. Шевченко, Н. А. Уманець, О. О. Сметаніна, С. Г. Ставкова, Т. Г. Тюріна. – Львів: "Новий Світ -- 2000", 2015. – 618 c.
 6. Історія соціологічної думки: навчальний енциклопедичний словник-довідник / за наук.ред. В.М. Пічі [Н.В. Коваліско, В.М. Онищук, Н.М. Цимбалюк та ін.]: навчальний посібник / О. П. Гілета, Г. З. Герасим, Н. В. Коваліско, Л. Д. Климанська, В. І. Когут, О. Є. Макух, В. В. Проскура, В. Є. Савка, О. О. Сметаніна, Т. Г. Тюріна, Н. А. Уманець, Ж. М. Шевченко, М. В. Школяр, І. І. Яцишин, У. В. Яцишин, В. М. Піча. – Львів: "Новий Світ - 2000", 2016. – 687 c. (в межах робочого часу викладача), (Редактор і упорядник)
 7. Альтернативні підходи до розв'язання конфліктів: теорія і практика застосування / Уклад.: Н. Гайдук, І. Сенюта, О. Бік, Х. Терешко. – Львів: ПАІС, 2007. – 294 с.; (співавторство)
 8. Все про соціальну роботу: [Навчальний енциклопедичний словник-довідник: рекомендовано Міністерством освіти, науки, молоді та спорту України] / Піча В.М., Гайдук Н.М., Клос Л.Є., Бік О.Я.; за ред. В.М. Піча. – Львів: Новий світ – 2000, 2014. – 615 с. (рекомендовано МОН України – Лист №1/11-1099 від 10.09.2012 р) (співавторство)
 9. Модель процесу посередництва: концепції, методи та прийоми: Посібник. 2-ге вид., доп. / За ред. А. Журавського, Н. Гайдук. – Вінніпег; Львів: Малті-М, 2004. – 151 с. (випускаючий редактор)
 10. Bik O. Preserving Human Mental Health through Control of Pathogenic Text in Mass Media by Means of Indexing and Marking // Mental Health: Global Challenges. – 2018. – С. 9–15.
 11. Bik O. Using text rating to combat pathogenic text within scope of journalists social responsibility and professionalism // Yearbook of Varna University of Management. – 2018. – vol. 11. – С. 283–293.
 12. Бік О. Я. Принципи відновного правосуддя та програми альтернативи насильству у роботі з девіантними підлітками // Медіа критика : щорічний дайджест електронного журналу. – 2017. – № 24. – С. 47–52.
 13. Бік О. Я., Гайдук*** Н. М. Навчання посередників у контексті підготовки соціальних працівників // Медіа критика : щорічний дайджест електронного журналу. – 2017. – № 24. – С. 57–62.
 14. Бік О. Я. Специфіка навчання посередників у контексті підготовки соціальних працівників у НУ "Львівська політехніка" // Діалог та медіація в Україні: від протистояння до порозуміння : збірка статей. – 2019. – С. 70–76.
 15. Бік О. Я. Компетентнісний підхід у підготовці соціальних працівників до роботи з дітьми із сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах // Вісник Черкаського національного університету імені Б. Хмельницького. Серія "Педагогічні науки". – 2020. – Вип. № 2. – С. 177–182.

Інші види робіт на кафедрі

Волнтерська діяльність у Міжнародному центрі інтеграції професійного партнерства; Консультативна допомога студентам, які перебувають у соціальній та психологічній кризі.